The SCDS6D28T-100M-S-N is a shielded wirewound inductor from Chilisin with a nominal inductance of 10uH and a tolerance of 20%. It operates within a temperature range of -30°C to 100°C and has a maximum DC resistance of 0.065 ohms. This inductor is designed for surface mount applications with dimensions of 7mm in length, 3mm in height, and 7mm in depth. It can handle a maximum DC current of 1.7A.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Chilisin SCDS6D28T-100M-S-N technical specifications.
| Type | Power |
| Technology | Wirewound |
| Protection Style | Shielded |
| Inductance | 10uH |
| Tolerance | 20% |
| Inductance Test Frequency | 10KHz |
| Maximum DC Current | 1.7A |
| Maximum Saturation Current | 1.7A |
| Max DC Resistance | 0.065Ohm |
| Product Length | 7mm |
| Height | 3mm |
| Product Depth | 7mm |
| Min Operating Temperature | -30°C |
| Max Operating Temperature | 100°C |