This ferrite wirewound inductor has a nominal inductance of 470uH with a tolerance of 20%. It is designed to operate at a maximum DC current of 0.045A and has a maximum DC resistance of 25 ohms. The inductor's minimum quality factor is 50 and its minimum self resonant frequency is 5MHz. It is available in a 1210 case size with dimensions of 3.5mm length, 2.2mm height, and 2.7mm depth. The operating temperature range is from -40 to 125 degrees Celsius.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
| Type | RF |
| Technology | Wirewound |
| Core Material | Ferrite |
| Inductance | 470uH |
| Tolerance | 20% |
| Inductance Test Frequency | 1KHz |
| Maximum DC Current | 0.045A |
| Max DC Resistance | 25Ohm |
| Minimum Quality Factor | 50 |
| Minimum Self Resonant Frequency | 5MHz |
| Case Size | 1210 |
| Product Length | 3.5mm |
| Height | 2.2mm |
| Product Depth | 2.7mm |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Max Operating Temperature | 125°C |
| RoHS | Yes |
| RoHS Version | 2011/65/EU, 2015/863 |