This 12uH inductor features a 20% tolerance and is constructed with a ferrite core and wirewound technology. It has a maximum DC current rating of 3.6A and a maximum saturation current of 3.5A. The inductor's maximum DC resistance is 0.043 ohms and its minimum self resonant frequency is 27MHz. It measures 12.95mm in length, 5.21mm in height, and 9.4mm in depth. The inductor operates over a temperature range of -40°C to 125°C.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
| Type | Power |
| Technology | Wirewound |
| Protection Style | Unshielded |
| Core Material | Ferrite |
| Inductance | 12uH |
| Tolerance | 20% |
| Inductance Test Frequency | 100KHz |
| Maximum DC Current | 3.6A |
| Maximum Saturation Current | 3.5A |
| Max DC Resistance | 0.043Ohm |
| Minimum Self Resonant Frequency | 27M(Typ)Hz |
| Product Length | 12.95mm |
| Height | 5.21mm |
| Product Depth | 9.4mm |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Max Operating Temperature | 125°C |
| RoHS | Yes |
| RoHS Version | 2011/65/EU, 2015/863 |