China Resource Microelectronics CRST041N08N technical specifications.
| Transistor Type | N-Channel MOSFET |
| Drain-Source Voltage (VDS) | 85V |
| Continuous Drain Current (ID) | 120A |
| Package | TO-220 |
| Polarity | N |
| RDS(ON) Typ @ VGS=10V | 3.4mΩ |
| RDS(ON) Max @ VGS=10V | 4.1mΩ |
| Gate Threshold Voltage Min | 2V |
| Gate Threshold Voltage Max | 4V |
| Total Gate Charge Typ | 74nC |
| Input Capacitance Typ | 6050pF |