
24-bit, 192KS/s stereo digital-to-analog converter (DAC) with four output channels. Features serial input loading via SPI interface and a voltage output type. Operates with a supply voltage range of 4.75V to 5.25V and a maximum supply current of 17mA. Packaged in a 20-pin TSSOP (Thin Shrink Small Outline Package) for surface mount applications. RoHS compliant and lead-free.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Cirrus Logic CS4391A-KZZ datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Package/Case | TSSOP |
| Conversion Rate | 192KS/s |
| Input Type | SERIAL |
| Interface | Serial, SPI |
| Lead Free | Lead Free |
| Max Operating Temperature | 70°C |
| Min Operating Temperature | -10°C |
| Max Supply Voltage | 5.25V |
| Min Supply Voltage | 4.75V |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Bits | 24 |
| Number of Channels | 4 |
| Number of Converters | 2 |
| Number of D/A Converters | 2 |
| Output Type | Voltage |
| Package Quantity | 74 |
| Packaging | Rail/Tube |
| Reach SVHC Compliant | No |
| Resolution | 24b |
| RoHS Compliant | Yes |
| Sampling Rate | 192KS/s |
| Supply Current | 17mA |
| Supply Type | Analog, Digital |
| Termination | SMD/SMT |
| RoHS | Compliant |
Download the complete datasheet for Cirrus Logic CS4391A-KZZ to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.
