
The CS4391A-KZZR is a dual-channel digital-to-analog converter with a conversion rate of 192 kilosamples per second. It operates from a 5-volt supply and features bipolar output polarity. The device is packaged in a surface-mount TSSOP package and is suitable for use in temperatures ranging from -10°C to 70°C.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Cirrus Logic CS4391A-KZZR datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Package/Case | TSSOP |
| Contact Plating | Tin, Matte |
| Conversion Rate | 192KS/s |
| Interface | Serial |
| Max Operating Temperature | 70°C |
| Min Operating Temperature | -10°C |
| Max Supply Voltage | 5.25V |
| Min Supply Voltage | 4.75V |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Channels | 2 |
| Number of Converters | 2 |
| Operating Supply Voltage | 5V |
| Output Polarity | Bipolar |
| Output Type | Voltage |
| Package Quantity | 4000 |
| Packaging | Tape and Reel |
| Resolution | 24b |
| Sampling Rate | 192000S/s |
| Supply Type | Analog, Digital |
| RoHS | Compliant |
Download the complete datasheet for Cirrus Logic CS4391A-KZZR to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.