
The EP7309-CVZ is a single-core ARM-based microcontroller with a 32-bit data bus width and a maximum operating frequency of 74MHz. It operates within a temperature range of 0°C to 70°C and is supplied with 2.5V. The IC is packaged in a lead-free LQFP-36 package and is RoHS compliant.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Cirrus Logic EP7309-CVZ datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Access Time | 74us |
| Package/Case | LQFP |
| Core Architecture | ARM |
| Data Bus Width | 32b |
| Height | 1.4mm |
| Interface | Serial, UART |
| Lead Free | Lead Free |
| Length | 28mm |
| Max Frequency | 74MHz |
| Max Operating Temperature | 70°C |
| Min Operating Temperature | 0°C |
| Number of Cores | 1 |
| Operating Supply Voltage | 2.5V |
| Package Quantity | 36 |
| Packaging | Tray |
| RAM Size | 48KB |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | EP7 |
| Weight | 0.091254oz |
| Width | 28mm |
| RoHS | Compliant |
Download the complete datasheet for Cirrus Logic EP7309-CVZ to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.
