PCM Audio Codec featuring 2 Analog-to-Digital Converters (ADCs) and 2 Digital-to-Analog Converters (DACs). This integrated circuit supports a 96 ksps sampling rate and offers a 95 dB Signal-to-Noise Ratio. It utilizes a 32-pin Quad Flat No Lead (QFN) package with an exposed pad, measuring 5x5x0.88mm, designed for surface mounting. The device operates with analog and digital power supplies, with a maximum supply voltage of 3.6V, and supports serial interfaces (2-Wire, 3-Wire). Operating temperature range is -25°C to 85°C.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Cirrus Logic WM8750JLGEFL datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Basic Package Type | Non-Lead-Frame SMT |
| Package Family Name | QFN |
| Package/Case | QFN EP |
| Package Description | Quad Flat No Lead Package, Exposed Pad |
| Lead Shape | No Lead |
| Pin Count | 32 |
| PCB | 32 |
| Package Length (mm) | 5 |
| Package Width (mm) | 5 |
| Package Height (mm) | 0.88 |
| Seated Plane Height (mm) | 0.9 |
| Pin Pitch (mm) | 0.5 |
| Package Material | Plastic |
| Mounting | Surface Mount |
| Type | PCM |
| Number of ADCs | 2 |
| Number of DACs | 2 |
| Sampling Rate | 96ksps |
| Min Operating Temperature | -25°C |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Max Operating Supply Voltage | 3.6V |
| Interface Type | Serial (2-Wire,3-Wire) |
| Typical Operating Supply Voltage | 1.5|2.5|3.3V |
| Power Supply Type | Analog|Digital |
| Min Operating Supply Voltage | 1.42|1.7|1.8V |
| Number of Channels | 2ADC / 2DAC |
| Number of ADC Inputs | 1 |
| Number of DAC Outputs | 1 |
| Signal to Noise Ratio | 95dB |
| Cage Code | 3G3J7 |
| HTS Code | 8542390001 |
| Schedule B | 8542390000 |
| ECCN | EAR99 |
| Automotive | No |
| AEC Qualified | No |
| PPAP | No |
| Radiation Hardening | No |
Download the complete datasheet for Cirrus Logic WM8750JLGEFL to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.