This 29.4912MHz crystal oscillator from Citizen features a frequency stability of 50ppm. It has a maximum operating temperature of 70°C and a minimum operating temperature of -20°C. The oscillator is packaged in a surface mount SMD/SMT package with a height of 0.063inch, length of 0.276inch, and width of 0.197inch. It draws a maximum supply current of 2.5mA.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Citizen CSX-750FMB29491200T datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Package/Case | SMD/SMT |
| Frequency | 29.4912MHz |
| Frequency Stability | 50ppm |
| Height | 0.063inch |
| Length | 0.276inch |
| Max Operating Temperature | 70°C |
| Min Operating Temperature | -20°C |
| Max Supply Current | 2.5mA |
| Mount | Surface Mount |
| Package Quantity | 1 |
| Packaging | Cut Tape |
| Series | CSX-750F |
| Width | 0.197inch |
| RoHS | Compliant |
Download the complete datasheet for Citizen CSX-750FMB29491200T to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.