The CSX750P is a surface mount crystal oscillator with a frequency stability of 50ppm. It operates over a temperature range of -20°C to 70°C and has a maximum supply current of 25mA. The oscillator is packaged in a SMD/SMT package with dimensions of 0.063inch in height, 0.197inch in width, and 0.276inch in length. It is available in quantities of 2000 per reel.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
| Package/Case | SMD/SMT |
| Frequency Stability | 50ppm |
| Height | 0.063inch |
| Length | 0.276inch |
| Max Operating Temperature | 70°C |
| Min Operating Temperature | -20°C |
| Max Supply Current | 25mA |
| Mount | Surface Mount |
| Package Quantity | 2000 |
| Packaging | Tape and Reel |
| Series | CSX750P |
| Width | 0.197inch |
| RoHS | Compliant |