The CSX532T13.000M1-UT10 is a surface mount oscillator from Citizen with a frequency of 13MHz and a stability of 2.5ppm. It operates over a temperature range of -30°C to 75°C and has a maximum supply current of 1mA. The oscillator is packaged in a SMD/SMT package and is available on tape and reel in quantities of one.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Citizen CSX532T13.000M1-UT10 technical specifications.
| Package/Case | SMD/SMT |
| Frequency | 13MHz |
| Frequency Stability | 2.5ppm |
| Height | 0.059inch |
| Length | 0.197inch |
| Max Operating Temperature | 75°C |
| Min Operating Temperature | -30°C |
| Max Supply Current | 1mA |
| Mount | Surface Mount |
| Package Quantity | 1 |
| Packaging | Tape and Reel |
| Series | CSX532T |
| Termination | SMD/SMT |
| Width | 0.126inch |