The CSX532T19.200M3-UT10 is a surface mount oscillator from Citizen with a frequency of 19.2MHz and a frequency stability of 2.5ppm. It operates over a temperature range of -30°C to 75°C and has a maximum supply current of 1.2mA. The oscillator is available in a SMD/SMT package and is supplied on tape and reel.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Citizen CSX532T19.200M3-UT10 technical specifications.
| Package/Case | SMD/SMT |
| Frequency | 19.2MHz |
| Frequency Stability | 2.5ppm |
| Height | 0.059inch |
| Length | 0.197inch |
| Load Capacitance | 10pF |
| Max Operating Temperature | 75°C |
| Min Operating Temperature | -30°C |
| Max Supply Current | 1.2mA |
| Mount | Surface Mount |
| Operating Supply Voltage | 3V |
| Package Quantity | 1 |
| Packaging | Tape and Reel |
| Series | CSX532T |
| Termination | SMD/SMT |
| Width | 0.126inch |