
The CSX750FBC1.8432M-UT is a 1.8432 MHz SMD oscillator from Citizen with a current rating of 15mA and a frequency stability of 100ppm. It operates within a temperature range of -20°C to 70°C and is supplied at 3.3V. The oscillator is packaged in SMD/SMT form and is available in quantities of 2000 on tape and reel. The device has a load capacitance of 30pF and a height of 5mm and length of 7mm.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Citizen CSX750FBC1.8432M-UT datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Package/Case | SMD/SMT |
| Current Rating | 15mA |
| Frequency | 18.432MHz |
| Frequency Stability | 100ppm |
| Frequency Tolerance | 100ppm |
| Height | 5mm |
| Length | 7mm |
| Load Capacitance | 30pF |
| Max Operating Temperature | 70°C |
| Min Operating Temperature | -20°C |
| Max Supply Voltage | 3.6V |
| Min Supply Voltage | 3V |
| Operating Frequency | 1.8432 MHz |
| Operating Supply Voltage | 3.3V |
| Package Quantity | 2000 |
| Packaging | Tape and Reel |
| Reach SVHC Compliant | Unknown |
| Series | CSX750 |
| Termination | SMD/SMT |
| RoHS | Compliant |
Download the complete datasheet for Citizen CSX750FBC1.8432M-UT to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.