Citizen HCM497372800ABJT technical specifications.
| Basic Package Type | Non-Lead-Frame SMT |
| Package Family Name | HC-49 |
| Package/Case | HC-49/US SMD |
| Package Description | Metal Can Package |
| Lead Shape | No Lead |
| Pin Count | 2 |
| PCB | 2 |
| Package Length (mm) | 11.4 |
| Package Width (mm) | 4.83(Max) |
| Package Height (mm) | 4.3(Max) |
| Seated Plane Height (mm) | 4.3(Max) |
| Pin Pitch (mm) | 8.5 |
| Package Material | Metal |
| Mounting | Surface Mount |
| Type | Crystal |
| Standard Frequency | 7.3728MHz |
| Frequency Tolerance | ±30ppm |
| Frequency Stability | ±50ppm |
| Load Capacitance | 18pF |
| Mode of Oscillation | Fundamental |
| Series Resistance | 100Ohm |
| Min Operating Temperature | -10°C |
| Max Operating Temperature | 60°C |