This 0.27uH RF inductor features a 10% tolerance and is tested at 50MHz. It has a maximum DC current of 0.31A and a maximum DC resistance of 0.25 ohms. The inductor's minimum quality factor is 51 and its minimum self resonant frequency is 400MHz. The product measures 2.79mm in length, 2.16mm in height, and 2.67mm in depth. It operates within a temperature range of -55C to 125C.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
| Type | RF |
| Inductance | 0.27uH |
| Tolerance | 10% |
| Inductance Test Frequency | 50MHz |
| Maximum DC Current | 0.31A |
| Max DC Resistance | 0.25Ohm |
| Minimum Quality Factor | 51 |
| Minimum Self Resonant Frequency | 400MHz |
| Product Length | 2.79mm |
| Height | 2.16mm |
| Product Depth | 2.67mm |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Max Operating Temperature | 125°C |
| RoHS Version | 2002/95/EC |