The 5055F is a surface mount fixed inductor with a 0.27uH inductance value and 10% tolerance. It is designed for RF applications and has a maximum DC current rating of 0.31A. The inductor's DC resistance is maximally 0.25 ohms. The minimum quality factor is 51 and the minimum self resonant frequency is 400MHz. The inductor measures 2.79mm in length, 2.16mm in height, and 2.67mm in depth. It operates over a temperature range of -55°C to 125°C.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
| Type | RF |
| Inductance | 0.27uH |
| Tolerance | 10% |
| Inductance Test Frequency | 50MHz |
| Maximum DC Current | 0.31A |
| Max DC Resistance | 0.25Ohm |
| Minimum Quality Factor | 51 |
| Minimum Self Resonant Frequency | 400MHz |
| Product Length | 2.79mm |
| Height | 2.16mm |
| Product Depth | 2.67mm |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Max Operating Temperature | 125°C |
| RoHS | No |
| RoHS Version | 2011/65/EU, 2015/863 |