This 5.6uH RF chip inductor features a 10% tolerance and a minimum quality factor of 65. It has a maximum DC current rating of 0.16A and a maximum DC resistance of 1.8 ohms. The inductor's self resonant frequency is a minimum of 40MHz. It is designed for surface mount applications and has a product length of 4.14mm, a height of 3.3mm, and a product depth of 4.78mm. The operating temperature range is from -55 to 125 degrees Celsius.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
| Type | RF Chip |
| Inductance | 5.6uH |
| Tolerance | 10% |
| Inductance Test Frequency | 7.9MHz |
| Maximum DC Current | 0.16A |
| Max DC Resistance | 1.8Ohm |
| Minimum Quality Factor | 65 |
| Minimum Self Resonant Frequency | 40MHz |
| Product Length | 4.14mm |
| Height | 3.3mm |
| Product Depth | 4.78mm |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Max Operating Temperature | 125°C |
| RoHS Version | 2011/65/EU |