The 0302CS-11NXJLW is a ceramic inductor with an inductance of 11nH and a tolerance of 5%. It has a maximum operating temperature of 125°C and a minimum operating temperature of -40°C. The inductor is designed for surface mount applications and has a termination type of SMD/SMT. It is available in a package quantity of 2000 pieces, packaged in tape and reel. The inductor is RoHS compliant and contains lead.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Coilcraft 0302CS-11NXJLW technical specifications.
| Package/Case | 0302 |
| Core Material | Ceramic |
| Height | 0.45mm |
| Inductance | 11nH |
| Lead Free | Contains Lead |
| Length | 0.86mm |
| Max DC Current | 590mA |
| Max Operating Temperature | 125°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Package Quantity | 2000 |
| Packaging | Tape and Reel |
| Q Factor | 105 |
| RoHS Compliant | Yes |
| Self Resonant Frequency | 6.85GHz |
| Series | 0302CS |
| Termination | SMD/SMT |
| Test Frequency | 250MHz |
| Tolerance | 5% |
| Width | 0.53mm |