Coilcraft 0302CS-13NXJLW technical specifications.
| Case Code (Imperial) | 0302 |
| Case Code (Metric) | 0805 |
| Package/Case | 0302 |
| Core Material | Ceramic |
| Current Rating | 480mA |
| Height | 0.45mm |
| Inductance | 13nH |
| Inductance Tolerance | 5% |
| Lead Free | Contains Lead |
| Length | 0.86mm |
| Max DC Current | 480mA |
| Max Operating Temperature | 125°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Mount | Surface Mount |
| Packaging | Tape and Reel |
| Q Factor | 104 |
| Reach SVHC Compliant | Unknown |
| RoHS Compliant | Yes |
| Self Resonant Frequency | 6.94GHz |
| Series | 0302CS |
| Termination | SMD/SMT |
| Test Frequency | 250MHz |
| Tolerance | 5% |
| Width | 0.53mm |