Inductor RF Chip Unshielded Wirewound 0.36uH 1.92KOhm 5% 7.9MHz Ferrite 0.36A 0.575Ohm DCR 0402 T/R
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
| Type | RF Chip |
| Technology | Wirewound |
| Protection Style | Unshielded |
| Core Material | Ferrite |
| Inductance | 0.36uH |
| Impedance | 1.92K@900MHzOhm |
| Tolerance | 5% |
| Inductance Test Frequency | 7.9MHz |
| Maximum DC Current | 0.36A |
| Max DC Resistance | 0.575Ohm |
| Minimum Self Resonant Frequency | 810M(Typ)Hz |
| Case Size | 0402 |
| Product Length | 1.12mm |
| Height | 0.66mm |
| Product Depth | 0.66mm |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| RoHS | Yes |
| RoHS Version | 2011/65/EU, 2015/863 |