The 0402CS-30NXGBW is a wirewound RF chip inductor from Coilcraft with a ceramic core material and unshielded protection style. It features an inductance of 0.03uH with a tolerance of 2% and a maximum DC current of 0.4. The inductor has a minimum quality factor of 46 and a minimum self resonant frequency of 2350MHz. It is available in a 0402 case size with dimensions of 1.19mm length, 0.66mm height, and 0.64mm depth. The operating temperature range is from -40°C to 125°C.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
| Type | RF Chip |
| Technology | Wirewound |
| Protection Style | Unshielded |
| Core Material | Ceramic |
| Inductance | 0.03uH |
| Tolerance | 2% |
| Inductance Test Frequency | 250MHz |
| Maximum DC Current | 0.4A |
| Max DC Resistance | 0.3Ohm |
| Minimum Quality Factor | 46(Typ) |
| Minimum Self Resonant Frequency | 2350MHz |
| Case Size | 0402 |
| Product Length | 1.19mm |
| Height | 0.66mm |
| Product Depth | 0.64mm |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Max Operating Temperature | 125°C |
| RoHS | No |
| RoHS Version | 2011/65/EU, 2015/863 |