The 0402CS-8N2XJL is a surface mount, fixed inductor with a ceramic core and wirewound technology. It has an inductance of 0.0082uH with a 5% tolerance and is tested at 250MHz. The inductor is designed for high-frequency applications and has a maximum DC current of 0.68A and a maximum DC resistance of 0.1 ohms. It operates over a temperature range of -40 to 125 degrees Celsius.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
| Type | RF Chip |
| Technology | Wirewound |
| Protection Style | Unshielded |
| Core Material | Ceramic |
| Inductance | 0.0082uH |
| Tolerance | 5% |
| Inductance Test Frequency | 250MHz |
| Maximum DC Current | 0.68A |
| Max DC Resistance | 0.1Ohm |
| Minimum Quality Factor | 57(Typ) |
| Minimum Self Resonant Frequency | 4400MHz |
| Case Size | 0402 |
| Product Length | 1.19mm |
| Height | 0.66mm |
| Product Depth | 0.64mm |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Max Operating Temperature | 125°C |
| RoHS | Yes |
| RoHS Version | 2011/65/EU, 2015/863 |