The 0402DC-91NXHRU is a ceramic wirewound inductor from Coilcraft with an inductance of 0.091uH and a tolerance of 3%. It has a maximum DC current rating of 0.36A and a maximum DC resistance of 1.119. The inductor is designed for surface mount applications and has a case size of 0402. It operates over a temperature range of -40 to 125 degrees Celsius.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Coilcraft 0402DC-91NXHRU technical specifications.
| Type | RF Chip |
| Technology | Wirewound |
| Protection Style | Unshielded |
| Core Material | Ceramic |
| Inductance | 0.091uH |
| Tolerance | 3% |
| Inductance Test Frequency | 250MHz |
| Maximum DC Current | 0.36A |
| Typical Temperature Rise | 15°C |
| Max DC Resistance | 1.119Ohm |
| Minimum Quality Factor | 48(Typ) |
| Minimum Self Resonant Frequency | 2820M(Typ)Hz |
| Case Size | 0402 |
| Product Length | 1.11mm |
| Height | 0.65mm |
| Product Depth | 0.66mm |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Max Operating Temperature | 125°C |