The 0402DC-91NXHRW is a surface mount wirewound inductor from Coilcraft with an inductance of 0.091uH and a tolerance of 3%. It features a ceramic core material and an unshielded protection style. The inductor has a maximum DC current of 0.36A and a typical temperature rise of 15 degrees. It is available in a 0402 case size with a product length of 1.11mm and a height of 0.65mm. The operating temperature range is from -40 to 125 degrees Celsius.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Coilcraft 0402DC-91NXHRW technical specifications.
| Core Material | Ceramic |
| Inductance | 0.091uH |
| Tolerance | 3% |
| Inductance Test Frequency | 250MHz |
| Maximum DC Current | 0.36A |
| Typical Temperature Rise | 15°C |
| Max DC Resistance | 1.119Ohm |
| Case Size | 0402 |
| Product Length | 1.11mm |
| Height | 0.65mm |
| Product Depth | 0.66mm |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Max Operating Temperature | 125°C |