The 0402DF-301XJRU is a 0402 surface mount wirewound ferrite RF choke with a maximum DC current of 0.49A and a typical temperature rise of 15 degrees Celsius. It has a minimum self resonant frequency of 1400 MHz and a maximum DC resistance of 0.34 ohms. The inductance is 0.3uH with a tolerance of 5% and an impedance of 1.725K at 900 MHz. The operating temperature range is -40 to 125 degrees Celsius.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
| Type | RF Choke |
| Technology | Wirewound |
| Protection Style | Unshielded |
| Core Material | Ferrite |
| Inductance | 0.3uH |
| Impedance | 1.725K@900MHzOhm |
| Tolerance | 5% |
| Inductance Test Frequency | 7.9MHz |
| Maximum DC Current | 0.49A |
| Typical Temperature Rise | 15°C |
| Max DC Resistance | 0.34Ohm |
| Minimum Self Resonant Frequency | 1400M(Typ)Hz |
| Case Size | 0402 |
| Product Length | 1.11mm |
| Height | 0.66mm |
| Product Depth | 0.66mm |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Max Operating Temperature | 125°C |
| RoHS | Yes |
| RoHS Version | 2011/65/EU, 2015/863 |