Coilcraft 0402HP-33NXJLU technical specifications.
| Package/Case | 0402 |
| Core Material | Ceramic |
| Current Rating | 490mA |
| Height | 0.61mm |
| Inductance | 33nH |
| Inductance Tolerance | 5% |
| Lead Free | Contains Lead |
| Length | 1.09mm |
| Max DC Current | 490mA |
| Max Operating Temperature | 125°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Mount | Surface Mount |
| Packaging | Cut Tape |
| Q Factor | 80 |
| Reach SVHC Compliant | No |
| RoHS Compliant | Yes |
| Self Resonant Frequency | 2.8GHz |
| Series | 0402HP |
| Termination | SMD/SMT |
| Test Frequency | 250MHz |
| Tolerance | 5% |
| Width | 0.71mm |