The 0402HP-47NXJTW is a surface mount ceramic wirewound inductor with a maximum DC current of 0.42A and a typical temperature rise of 15 degrees. It has a minimum quality factor of 48 and a minimum self resonant frequency of 2400MHz. The inductor is available in a 0402 case size with a product length of 1.09mm and a height of 0.61mm. Operating temperature range is from -40 to 125 degrees Celsius.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
| Type | RF Chip |
| Technology | Wirewound |
| Protection Style | Unshielded |
| Core Material | Ceramic |
| Inductance | 0.047uH |
| Tolerance | 5% |
| Inductance Test Frequency | 250MHz |
| Maximum DC Current | 0.42A |
| Typical Temperature Rise | 15°C |
| Max DC Resistance | 0.58Ohm |
| Minimum Quality Factor | 48(Typ) |
| Minimum Self Resonant Frequency | 2400M(Typ)Hz |
| Case Size | 0402 |
| Product Length | 1.09mm |
| Height | 0.61mm |
| Product Depth | 0.71mm |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Max Operating Temperature | 125°C |
| RoHS | Yes with Exemption |
| RoHS Version | 2011/65/EU, 2015/863 |