The 0603CS4N7XGTW is a ceramic wirewound unshielded inductor from Coilcraft. It has an inductance of 0.0047uH with a tolerance of 2% and is tested at a frequency of 250MHz. The maximum DC current is 0.7A and the maximum DC resistance is 0.116 ohms. The minimum quality factor is 20 and the minimum self resonant frequency is 5800MHz. The inductor is available in a 0603 case size with a product length of 1.8mm, height of 1.02mm, and product depth of 1.12mm. It operates over a temperature range of -40 to 125 degrees Celsius.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
| Type | RF Chip |
| Technology | Wirewound |
| Protection Style | Unshielded |
| Core Material | Ceramic |
| Inductance | 0.0047uH |
| Tolerance | 2% |
| Inductance Test Frequency | 250MHz |
| Maximum DC Current | 0.7A |
| Max DC Resistance | 0.116Ohm |
| Minimum Quality Factor | 20 |
| Minimum Self Resonant Frequency | 5800MHz |
| Case Size | 0603 |
| Product Length | 1.8mm |
| Height | 1.02mm |
| Product Depth | 1.12mm |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Max Operating Temperature | 125°C |
| RoHS | Yes |
| RoHS Version | 2011/65/EU, 2015/863 |