Coilcraft 0603CT-43NXGLU technical specifications.
| Package/Case | 0603 |
| Core Material | Ceramic |
| Current Rating | 530mA |
| Height | 0.61mm |
| Inductance | 43nH |
| Inductance Tolerance | 2% |
| Lead Free | Contains Lead |
| Length | 1.63mm |
| Max DC Current | 530mA |
| Max Operating Temperature | 125°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Mount | Surface Mount |
| Package Quantity | 100 |
| Packaging | Tape and Reel |
| Q Factor | 60 |
| Reach SVHC Compliant | No |
| RoHS Compliant | Yes |
| Self Resonant Frequency | 2.1GHz |
| Series | 0603CT |
| Termination | SMD/SMT |
| Test Frequency | 250MHz |
| Tolerance | 2% |
| Width | 0.84mm |