The 0603HC-22NXGTU is a surface mount wirewound inductor from Coilcraft with a 22uH inductance value and 2% tolerance. It has a minimum quality factor of 42 and a minimum self resonant frequency of 2400MHz. The inductor is designed for RF applications and has a maximum DC current rating of 1.8A. It is available in a 0603 case size with a product length of 1.8mm and a height of 1.02mm. The operating temperature range is -40 to 125 degrees Celsius.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
| Type | RF Chip |
| Technology | Wirewound |
| Protection Style | Unshielded |
| Core Material | Ceramic |
| Inductance | 0.022uH |
| Tolerance | 2% |
| Inductance Test Frequency | 250MHz |
| Maximum DC Current | 1.8A |
| Max DC Resistance | 0.099Ohm |
| Minimum Quality Factor | 42 |
| Minimum Self Resonant Frequency | 2400MHz |
| Case Size | 0603 |
| Product Length | 1.8mm |
| Height | 1.02mm |
| Product Depth | 1.12mm |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Max Operating Temperature | 125°C |
| RoHS | Yes |
| RoHS Version | 2011/65/EU, 2015/863 |