This 0603 surface mount wirewound inductor features a ceramic core and unshielded protection style. It has an inductance of 0.024uH with a tolerance of 5% and a maximum DC current of 1.8A. The inductor's maximum DC resistance is 0.105 and its minimum quality factor is 42. The self resonant frequency is at least 2400MHz. Operating temperature range is from -40 to 125 degrees Celsius.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
| Type | RF Chip |
| Technology | Wirewound |
| Protection Style | Unshielded |
| Core Material | Ceramic |
| Inductance | 0.024uH |
| Tolerance | 5% |
| Inductance Test Frequency | 250MHz |
| Maximum DC Current | 1.8A |
| Max DC Resistance | 0.105Ohm |
| Minimum Quality Factor | 42 |
| Minimum Self Resonant Frequency | 2400MHz |
| Case Size | 0603 |
| Product Length | 1.8mm |
| Height | 1.02mm |
| Product Depth | 1.12mm |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Max Operating Temperature | 125°C |
| RoHS | No |
| RoHS Version | 2011/65/EU, 2015/863 |