The 0603ME-56NXJTW is a surface mount RF chip inductor from Coilcraft, featuring a ceramic core and a tolerance of 5%. It has an inductance of 0.056uH and a maximum DC current of 0.53A. The inductor is unshielded and has a minimum quality factor of 38 (typical) and a minimum self resonant frequency of 2400MHz. It operates over a temperature range of -40°C to 125°C and is available in a 0603 case size.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
| Type | RF Chip |
| Technology | Wirewound |
| Protection Style | Unshielded |
| Core Material | Ceramic |
| Inductance | 0.056uH |
| Tolerance | 5% |
| Inductance Test Frequency | 100MHz |
| Maximum DC Current | 0.53A |
| Max DC Resistance | 0.35Ohm |
| Minimum Quality Factor | 38(Typ) |
| Minimum Self Resonant Frequency | 2400MHz |
| Case Size | 0603 |
| Product Length | 1.8mm |
| Height | 1mm |
| Product Depth | 1mm |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Max Operating Temperature | 125°C |
| RoHS | Yes |
| RoHS Version | 2011/65/EU, 2015/863 |