The 0805CS-100XJLB is a ceramic inductor from Coilcraft with a current rating of 600mA and an inductance of 10nH. It has a tolerance of 5% and a self-resonant frequency of 4.3GHz. The inductor is designed for surface mount applications and has a maximum operating temperature of 125°C. It is available in a 0805 package and is RoHS compliant.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Coilcraft 0805CS-100XJLB technical specifications.
| Package/Case | 0805 |
| Core Material | Ceramic |
| Current Rating | 600mA |
| Height | 1.52mm |
| Inductance | 10nH |
| Inductance Tolerance | 5% |
| Lead Free | Contains Lead |
| Length | 2.29mm |
| Max DC Current | 600mA |
| Max Operating Temperature | 125°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Mount | Surface Mount |
| Packaging | Cut Tape |
| Q Factor | 60 |
| Reach SVHC Compliant | No |
| RoHS Compliant | Yes |
| Self Resonant Frequency | 4.3GHz |
| Series | 0805CS |
| Termination | SMD/SMT |
| Test Frequency | 250MHz |
| Tolerance | 5% |
| Width | 1.73mm |