The 0805CS-111XJBC is a surface mount general purpose inductor with a nominal inductance of 0.11uH and a DC resistance of 0.48Ohm. It has a maximum rated current of 0.4A and operates over a temperature range of -40 to 125 degrees Celsius. The inductor is available in a 0805 package with dimensions of 2.29mm in length, 1.73mm in width, and 1.52mm in height. It is a dual-ended inductor with a tolerance of 5% and a self resonance frequency of 1100Hz.