Coilcraft 0805CS-121XJLC technical specifications.
| Package/Case | 0805 |
| Core Material | Ceramic |
| Height | 1.52mm |
| Inductance | 120nH |
| Lead Free | Contains Lead |
| Length | 2.29mm |
| Max DC Current | 400mA |
| Max Operating Temperature | 125°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Packaging | Tape and Reel |
| Q Factor | 50 |
| RoHS Compliant | Yes |
| Self Resonant Frequency | 1.1GHz |
| Series | 0805CS |
| Termination | SMD/SMT |
| Test Frequency | 150MHz |
| Tolerance | 5% |
| Weight | 0.000194oz |
| Width | 1.73mm |