The 0805CS-180XKLC is a surface mount general purpose inductor with a nominal inductance of 18uH and a tolerance of 10%. It has a DC resistance of 0.2 ohms and a self resonance frequency of 3300 Hz. The inductor is not shielded and is designed for RF applications. It has a package height of 1.52mm and a package width of 1.73mm, with a length of 2.29mm. The inductor is rated for operation between -40°C and 125°C.