The 0805CS-181XJEB is a surface mount inductor with a nominal inductance of 0.18uH and a minimum quality factor of 50 at the nominal inductance. It has a maximum operating temperature of 125°C and a minimum operating temperature of -40°C. The inductor is a general purpose type and is not shielded. It has a maximum rated current of 0.4A and a DC resistance of 0.64 ohms. The inductor is available in a 0907 package type with a length of 2.29mm, a width of 1.73mm, and a height of 1.52mm.