The 0805CS-221XGBC inductor from Coilcraft features a general purpose design with a nominal inductance of 0.22uH and a maximum operating temperature of 125 degrees Celsius. It has a dual-ended terminal placement and is available in the 0805 package type. The inductor is not shielded and is rated for a maximum current of 0.4A. It has a DC resistance of 0.7 ohms and a self resonance frequency of 820MHz. The inductor is suitable for RF applications and has a minimum quality factor of 50 at the nominal inductance value.