The 0805CS-270XMLC is a wirewound, unshielded ceramic inductor from Coilcraft with a type RF Chip inductance of 0.027uH and a tolerance of 20%. It has a maximum DC current of 0.5A and a maximum DC resistance of 0.25 ohms. The inductor is available in a surface mount 0805 case size with a product length of 2.29mm, height of 1.52mm, and product depth of 1.73mm. It operates over a temperature range of -40°C to 125°C.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Coilcraft 0805CS-270XMLC technical specifications.
| Type | RF Chip |
| Technology | Wirewound |
| Protection Style | Unshielded |
| Core Material | Ceramic |
| Inductance | 0.027uH |
| Tolerance | 20% |
| Inductance Test Frequency | 250MHz |
| Maximum DC Current | 0.5A |
| Max DC Resistance | 0.25Ohm |
| Minimum Quality Factor | 55 |
| Minimum Self Resonant Frequency | 2580M(Typ)Hz |
| Case Size | 0805 |
| Product Length | 2.29mm |
| Height | 1.52mm |
| Product Depth | 1.73mm |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Max Operating Temperature | 125°C |