The Coilcraft 0805CS-271XGBC is a surface mount general purpose inductor with a nominal inductance of 0.27uH and a maximum rated current of 0.35A. It operates over a temperature range of -40 to 125 degrees Celsius and has a self resonance frequency of 730MHz. The inductor is available in a 0805 package with a length of 2.29mm, width of 1.73mm, and height of 1.52mm. It is not shielded and has a DC resistance of 1 ohm.