The 0805CS-271XGLD is a surface mount general purpose inductor from Coilcraft. It has a nominal inductance of 0.27uH and a maximum operating temperature of 125 degrees Celsius. The inductor is rated for a maximum current of 0.35A and has a DC resistance of 1 ohm. It is available in a 0907 package type and is suitable for RF inductor applications.