The 0805CS-360XMBC is a wirewound RF chip inductor from Coilcraft with a ceramic core material and unshielded protection style. It has an inductance of 0.036uH with a 20% tolerance and a maximum DC current of 0.5A. The inductor is rated for operation between -40°C and 125°C and is available in a surface mount 0805 case size.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Coilcraft 0805CS-360XMBC technical specifications.
| Type | RF Chip |
| Technology | Wirewound |
| Protection Style | Unshielded |
| Core Material | Ceramic |
| Inductance | 0.036uH |
| Tolerance | 20% |
| Inductance Test Frequency | 250MHz |
| Maximum DC Current | 0.5A |
| Max DC Resistance | 0.27Ohm |
| Minimum Quality Factor | 55 |
| Minimum Self Resonant Frequency | 1900M(Typ)Hz |
| Case Size | 0805 |
| Product Length | 2.29mm |
| Height | 1.52mm |
| Product Depth | 1.73mm |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Max Operating Temperature | 125°C |