The 0805CS-390XJLB is a ceramic inductor from Coilcraft with a 39nH inductance value and a 5% tolerance. It has a current rating of 500mA and is designed for surface mount applications. The inductor operates over a temperature range of -40°C to 125°C and is available in a 0805 package type. It is RoHS compliant and has a Q factor of 60.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Coilcraft 0805CS-390XJLB technical specifications.
| Package/Case | 0805 |
| Core Material | Ceramic |
| Current Rating | 500mA |
| Height | 1.52mm |
| Inductance | 39nH |
| Inductance Tolerance | 5% |
| Lead Free | Contains Lead |
| Length | 2.29mm |
| Max DC Current | 500mA |
| Max Operating Temperature | 125°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Mount | Surface Mount |
| Packaging | Cut Tape |
| Q Factor | 60 |
| Reach SVHC Compliant | No |
| RoHS Compliant | Yes |
| Self Resonant Frequency | 2GHz |
| Series | 0805CS |
| Termination | SMD/SMT |
| Test Frequency | 250MHz |
| Tolerance | 5% |
| Width | 1.73mm |