The 0805CS-390XMBB is a ceramic wirewound unshielded inductor from Coilcraft with an inductance of 0.039uH and a tolerance of 20%. It has a maximum DC current rating of 0.5A and a maximum DC resistance of 0.29 ohms. The inductor is designed for surface mount applications and has a case size of 0805. It operates over a temperature range of -40 to 125 degrees Celsius.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Coilcraft 0805CS-390XMBB technical specifications.
| Type | RF Chip |
| Technology | Wirewound |
| Protection Style | Unshielded |
| Core Material | Ceramic |
| Inductance | 0.039uH |
| Tolerance | 20% |
| Inductance Test Frequency | 250MHz |
| Maximum DC Current | 0.5A |
| Max DC Resistance | 0.29Ohm |
| Minimum Quality Factor | 60 |
| Minimum Self Resonant Frequency | 2000M(Typ)Hz |
| Case Size | 0805 |
| Product Length | 2.29mm |
| Height | 1.52mm |
| Product Depth | 1.73mm |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Max Operating Temperature | 125°C |