The 0805CS-391XJLB is a ceramic inductor from Coilcraft with an inductance of 390nH and a current rating of 290mA. It has a tolerance of 5% and operates within a temperature range of -40°C to 125°C. The inductor is packaged in a 0805 case and is designed for surface mount applications.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Coilcraft 0805CS-391XJLB technical specifications.
| Package/Case | 0805 |
| Core Material | Ceramic |
| Current Rating | 290mA |
| Height | 1.52mm |
| Inductance | 390nH |
| Inductance Tolerance | 5% |
| Lead Free | Contains Lead |
| Length | 2.29mm |
| Max DC Current | 290mA |
| Max Operating Temperature | 125°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Packaging | Cut Tape |
| Q Factor | 48 |
| Reach SVHC Compliant | No |
| RoHS Compliant | Yes |
| Self Resonant Frequency | 600MHz |
| Series | 0805CS |
| Termination | SMD/SMT |
| Test Frequency | 100MHz |
| Tolerance | 5% |
| Weight | 0.000194oz |
| Width | 1.73mm |