The 0805CS-470XGLB inductor from Coilcraft features a ceramic core material and a 47nH inductance value with a tolerance of 2%. It has a maximum operating temperature range of -40°C to 125°C and is packaged in a 0805 case with a SMD/SMT termination. The inductor is RoHS compliant and has a Q factor of 60. It is available in a cut tape packaging format.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Coilcraft 0805CS-470XGLB technical specifications.
| Package/Case | 0805 |
| Core Material | Ceramic |
| Height | 1.52mm |
| Inductance | 47nH |
| Lead Free | Contains Lead |
| Length | 2.29mm |
| Max DC Current | 500mA |
| Max Operating Temperature | 125°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Packaging | Cut Tape |
| Q Factor | 60 |
| RoHS Compliant | Yes |
| Self Resonant Frequency | 1.7GHz |
| Series | 0805CS |
| Termination | SMD/SMT |
| Test Frequency | 200MHz |
| Tolerance | 2% |
| Weight | 0.000194oz |
| Width | 1.73mm |