The 0805CS-470XMBC is a surface mount general purpose inductor from Coilcraft with a nominal inductance of 0.047uH and a tolerance of 20%. It has a maximum operating temperature of 125 degrees Celsius and a minimum operating temperature of -40 degrees Celsius. The inductor is rated for a maximum current of 0.5A and has a DC resistance of 0.31 ohms. It is not shielded and has a self resonance frequency of 1650 kHz. The inductor is suitable for RF applications and has a quality factor of at least 60 at its nominal inductance.