The 0805CS-681XKBC is a wirewound RF chip inductor from Coilcraft with a ceramic core material and unshielded protection style. It features an inductance of 0.68uH with a 10% tolerance and a maximum DC current of 0.19A. The inductor has a minimum quality factor of 23 and a minimum self resonant frequency of 310MHz. It is available in an 0805 case size with a product length of 2.29mm, height of 1.52mm, and product depth of 1.73mm. The operating temperature range is from -40°C to 125°C.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Coilcraft 0805CS-681XKBC technical specifications.
| Type | RF Chip |
| Technology | Wirewound |
| Protection Style | Unshielded |
| Core Material | Ceramic |
| Inductance | 0.68uH |
| Tolerance | 10% |
| Inductance Test Frequency | 25MHz |
| Maximum DC Current | 0.19A |
| Max DC Resistance | 2.2Ohm |
| Minimum Quality Factor | 23 |
| Minimum Self Resonant Frequency | 310M(Typ)Hz |
| Case Size | 0805 |
| Product Length | 2.29mm |
| Height | 1.52mm |
| Product Depth | 1.73mm |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Max Operating Temperature | 125°C |