The 0805CS-821XJBB is a general purpose inductor with a nominal inductance of 0.82uH and a DC resistance of 2.35Ohm. It is designed for use in RF applications and has a maximum rated current of 0.18A. The inductor is not shielded and has a self resonance frequency of 310MHz. It is available in a 0805 package type with dimensions of 2.29mm in length, 1.73mm in width, and 1.52mm in height. The inductor is suitable for use in surface mount applications and has a tolerance of 5%. The operating temperature range is from -40 to 125 degrees Celsius.