Coilcraft 0805CS-910XGLB technical specifications.
| Case Code (Imperial) | 0805 |
| Case Code (Metric) | 2012 |
| Package/Case | 0805 |
| Core Material | Ceramic |
| Current Rating | 400mA |
| Height | 1.52mm |
| Inductance | 91nH |
| Inductance Tolerance | 2% |
| Lead Free | Contains Lead |
| Length | 2.29mm |
| Max DC Current | 400mA |
| Max Operating Temperature | 125°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Packaging | Cut Tape |
| Q Factor | 65 |
| Reach SVHC Compliant | No |
| RoHS Compliant | Yes |
| Self Resonant Frequency | 1.33GHz |
| Series | 0805CS |
| Termination | SMD/SMT |
| Test Frequency | 150MHz |
| Tolerance | 2% |
| Weight | 0.000194oz |
| Width | 1.73mm |